Ważny temat
WP Ważny temat Partner dodatku
Partner dodatku
Błagalny wzrok czworonożnego pupila przy naszym stole nie raz powoduje, że dostaje jakiś smakowity kąsek. Tak jednak nie powinno być. Przede wszystkim "żebrania" trzeba oduczyć i mieć wiedzę o poszczególnych produktach. Bo np. winogrona mogą spowodować u psa niewydolność nerek!

Pies zawsze wywącha smakołyk – niezależnie od miejsca czy pory roku. Wszystko będzie dobrze, jeżeli dostaje faktycznie zdrowe kąski. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy coś złapie np. na spacerze albo otrzyma od nieświadomych skutków dzieci czy babci, która chętnie psa dokarmi. Dlatego ważna jest wiedza i uczulanie domowników na takie zachowania.

Trzymaj poza zasięgiem!

Lista tego, co jest niezdrowe, a często wręcz szkodliwe dla psiaków jest dość długa. Wymienimy dziesięć, na które trzeba uważać!

  1. Czekolada i kakao. Zawierają toksyczną dla zwierząt teobrominę. Im więcej kakao w czekoladzie, tym bardziej szkodliwa jest dla czworonoga. Objawy: biegunka, wymioty, przyśpieszony puls, drgawki, skurcze i trudności w oddychaniu.

  2. Winogrona i rodzynki. Mogą spowodować niebezpieczną niewydolność nerek u psów, które mają skłonność do nietolerancji pokarmowej, ponieważ zawierają toksyczny kwas szczawiowy. Objawy: apatia, wymioty, niewydolność nerek.

  3. Owoce pestkowe. Połknięcie pestek owoców może uszkodzić błonę śluzową jelit i doprowadzi do ich niedrożności.

  4. Surowa wieprzowina. Niebezpieczna dla ludzi, a śmiertelna dla psów. Dlaczego? Bo może zawierać wirus Ajuszkiego. Choroba jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Objawy: skurcze, piana z ust, agresja.

  5. Surowe albo niedopieczone mięso i kości. Mięso przed obróbką cieplną może zawierać bakterie salmonelli lub E. Coli. Pies nie powinien jeść kości ani surowych ani gotowanych! Cienkie odłamki mogą utknąć w gardle lub przebić ścianę jelit.

  6. Słonina. Psy nie powinny jeść takich produktów jak boczek albo skóra drobiu, bo mogą spowodować chorobę metaboliczną albo uszkodzić trzustkę i nerki.

  7. Mleko i nabiał. Psy, jak i ludzie, mają problem z trawieniem laktozy. Związane jest to z brakiem enzymów odpowiedzialnych za jej trawienie. Objawy: wymioty, wzdęcia, biegunka.

  8. Surowe jajka. Istnieje potencjalne zagrożenie salmonellą (tak jak i u ludzi). Na surowe jajko psy reagują problemami z futrem i skórą.

  9. Pomidory, surowe ziemniaki i bakłażany. Psom nie można ich podawać, a szczególnie niebezpieczne są skórka i zielone części tych warzyw.

  10. Ciasto drożdżowe. Drożdże powodują nadprodukcję gazów, a wiąże się to nawet z niebezpiecznymi dla życia wzdęciami.

Źródło: Maxi Zoo

Groźne zatrucia

Pies może zatruć się wszędzie. Nie tylko jedzeniem, ale i trującą rośliną, środkami do pielęgnacji ogrodu lub domu, ludzkimi lekami. W zależności od tego, co zje, symptomy mogą wystąpić od razu lub po kilku godzinach. Ważna jest obserwacja (to przecież opiekun psa wie najlepiej, gdy coś jest nie tak), szybka reakcja i udanie się do lekarza weterynarii. Wiele objawów, jakie mogą wystąpić z zatruciem, wymieniliśmy powyżej, jednak przykuć naszą uwagę powinny też m.in. skrajny stres, problemy z krążeniem, krwawienie wokół oczu i dziąseł, krew w kale.

Dobre nawyki

Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas spacerów. Ważna jest obserwacja, gdzie pies węszy i być czujnym na to, co robi. Zwierzę nie może jeść wszystkiego, co jest na podłodze czy ścieżce, którą biegnie. Od opiekuna zależy, jak do tego podejdzie. Szkolenie tej umiejętności nie jest proste i zajmie trochę czasu, ale może naprawdę pomóc. Tak samo wygląda sprawa z podjadaniem resztek ze stołu. Tu nauka powinna dotyczyć i psa i dokarmiających.
Zwrócenie uwagi na dietę pupila, oduczenie podjadania i zjadania wszystkiego, co znajdzie na swojej drodze jest wyzwaniem przede wszystkim dla opiekunów. Konsekwentna nauka sprawi, że kochany czworonóg nie będzie narażony na niebezpieczeństwa, często, niestety, śmiertelne.

Nieważne, co lubi Twój pupil — w Maxi Zoo znajdziesz wszystko, co go uszczęśliwi i to w atrakcyjnych cenach!

Nieważne, co lubi Twój pupil — w Maxi Zoo znajdziesz wszystko, co go uszczęśliwi i to w atrakcyjnych cenach!

Źródło: Maxi Zoo